Przedszkole Nr 103 w Warszawie

03-562 Warszawa ul. Mokra 25

Tel./fax: 226791827

Przedszkole nr 103 w Warszawie

Przedszkolaki żywiołowe do działania są gotowe.

Projekt edukacyjny

„Przedszkolaki Żywiołowe Do Działania Są Gotowe!”

W kwietniu 2018 r. rozpoczęliśmy  realizację naszego nowego projektu edukacyjnego „Przedszkolaki żywiołowe do działania są gotowe” , którego celem jest zapoznanie dzieci z  właściwościami czterech żywiołów: powietrza, wody, ziemi i ognia poprzez eksperymentowanie, badanie oraz wspólne działanie podczas wielu różnych aktywności.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od poznania OGNIA. W dniach 23.04.2018- 25.04.2018 przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych  zdobywały  ogólną wiedzę na temat właściwości ognia, jego znaczenia oraz zagrożeń z niego wynikających. Dowiedziały się w jaki sposób dawniej ludzie pozyskiwali ogień oraz jak to się odbywa w czasach teraźniejszych. Dzieci dowiedziały się, ze ogień to światło i ciepło, ognisko i grill, to ciasteczka pieczone w piekarniku i zupa na obiad, zimne ognie i fajerwerki podczas imprez i uroczystości, ale pożar to też ogromne zagrożenie i ciężka praca strażaka.

Ponadto poznały najważniejsze zasady zachowania się podczas pożarów oraz udzielania pomocy w takich sytuacjach. Uświadomiono dzieciom, jakie niebezpieczne zachowania mogą doprowadzić do wzniecenia pożaru, zapoznano z przyczynami powstawania pożarów i ich skutkami, utrwalano numery alarmowe 112 i 998. Ogień to żywioł niebezpieczny, dlatego starałyśmy się  oswoić z nim dzieci, gdyż najwięcej niebezpieczeństw wynika bowiem z ich ciekawości i niewiedzy.

 

Dzieci tworzyły gazetki tematyczne, oglądały prezentacje multimedialne, plakaty oraz prace plastyczne, brały też udział w zabawach ruchowych, oglądały filmy edukacyjne oraz bajki dla dzieci, m.in. „Był sobie człowiek. Neandertalczyk- ogień”, „Strażak Sam” oraz rozwiązywały zagadki tematyczne.

26 kwietnia nastąpiło podsumowanie zdobytej wiedzy podczas dni poprzednich. Dzieci z poszczególnych grup współpracowały ze sobą prowadząc eksperymenty oraz zabawy badawcze z ogniem,  z omówieniem i zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki miały możliwość prowadzenia samodzielnych obserwacji na temat zachowania ognia oraz jego właściwości i wpływu różnych czynników na jego działanie. Rozwiązywały również zadania, quizy, wzięły udział w wersji gry „Milionerzy” z użyciem tablicy interaktywnej.

Galeria Zdjęć:

Biedronki i Słoneczka

Misie i Jagódki

Motylki i Krasnale

Żabki i Pszczółki


W tym roku Fundacja Kronenberga działająca przy Citi Handlowy pozytywnie rozpatrzyła wniosek o udział naszego przedszkola w projekcie edukacyjnym oraz wspierającym doposażenie naszego przedszkola w pomoce i sprzęty. Celem projektu było zwiększenie liczby pomocy dydaktycznych wspierających aktywną naukę, rozwijanie zainteresowań poprzez poznawanie świata za pomocą zmysłów. Dzięki Fundacji udało się pozyskać 8 zestawów „Wielkiego Laboratorium Chemicznego” firmy Clementoni, 2 składane materace, chustę animacyjną, tunele, drabinkę koordynacyjną, dużą piłkę gimnastyczną, sensoryczną ścieżkę zdrowia a także materiały plastyczne, papiernicze oraz pomocnicze w organizacji zajęć.

W dniu 04.06.2018 (poniedziałek) w godzinach od 9.30 do 11.30 w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty na czterech płaszczyznach: badawczej, plastycznej, tanecznej oraz ruchowej.  W trakcie warsztatów, pod czujnym okiem wychowawców, wolontariuszy z Citi oraz strażaków z JRG 3 w Warszawie, dzieci uczyły się przez zabawę oraz rozwijały swoją sprawność fizyczną.

 

Przebieg warsztatów

  1. Eksperymenty- udział w zabawach badawczych, dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wolontariusze z nauczycielami przeprowadzili warsztaty, wykorzystując laboratoria chemiczne Clementoni, związane z żywiołem ognia (np. Ognisty potwór, Lawa wulkanu). Doświadczenia były proste i bezpieczne. Wolontariusze oraz wychowawcy opowiedzieli jak przeprowadzić ciekawe i zaskakujące eksperymenty, pokazali akcesoria, wyjaśnili zachodzące zjawiska. Laboratoria będą wykorzystywane na zajęciach w salach przez kolejne grupy dzieci, gdyż łączą zabawę z nauką.

  2. Żywiołowe tańce- grupa wolontariuszy wraz z nauczycielami uczestniczyła w zabawach przy muzyce z wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz przyborów animacyjnych. Wolontariusze wzięli udział w zabawach z chustą animacyjną, tańcach z pomponami, wstążkami, woreczkami oraz latarkami.

  3. Sensoryczne iskierki- część wolontariuszy wzięło udział w warsztatach plastycznych dla dzieci na dużych kartonach z wykorzystaniem farb oraz różnych faktur. Dzieci malowały za pomocą rąk, przedmiotów oraz materiałów o różnych fakturach.

  4. Sprawni strażacy-strażacy z JRG 3 w Warszawie przeprowadzili „Mini testy sprawnościowe”. Wolontariusze ze strażakami wzięli udział w zabawach turniejowych: ćwiczeniach gimnastycznych na materacach i z użyciem piłki gimnastycznej, pokonaniem sensorycznej ścieżki zdrowia, przejściem przez tunele, przeciąganiem liny, skokach na skakankach, przechodzeniem toru przeszkód a także kompletowaniu ekwipunku strażaka.

Bardzo dziękujemy wychowawcom, wolontariuszom oraz strażakom za zaangażowanie w przygotowanie oraz poprowadzenie warsztatów. Dzieciom dziękujemy za aktywne uczestnictwo oraz wspólną zabawę.


                                Kolejne działania związane z żywiołem OGNIA polegały na tworzeniu w grupach gier planszowych. Od 14 do 17.05 dzieci poznawały zasady tworzenia gier planszowych oraz wymyślały ich przebieg. Następnie wspólnie z nauczycielami opracowały i stworzyły grę grupową związaną z ogniem i pracą strażaków. 18.05 nastąpiła międzygrupowa wymiana  grami, aby każda grupa mogła poznać wytwory kolegów oraz czerpać radość z zabawy.

                                Od 11.06 do 15.06 nasze przedszkolaki tworzyły bajki i opowiadania, których treść wymyślały dzieci z pomocą nauczycieli. Powstały wspaniałe książki zapisane przez nauczycieli oraz starsze dzieci. Wytwory każdej grupy były prezentowane innym przedszkolakom w dniach od 18.06 do 29.06. Powstały piękne książki, m.in. w formie teatrzyku Kamishibai, we wspaniałych oprawach stworzonego wozu strażackiego… barwne w swoich treściach i pomysłowych opracowaniach. Budziły zainteresowanie naszych wychowanków i sprawiały, że dzieci z uwagą  je poznawały. 


Rok szkolny 2018/2019

                                    We wrześniu kontynuowaliśmy realizację projektu, poznając dalej żywioł ognia. W tym miesiącu prowadzone były zabawy muzyczno-ruchowe, dzieci brały udział w zabawach tanecznych i wokalnych, których tematem przewodnim był „Ogień”.  Do tych zabaw wykorzystywane były chusty, wstążki, woreczki i wachlarze w kolorach ogniach.

                                      W październiku dzieci we wszystkich grupach wykonywały prace plastyczne, płaskie i przestrzenne związane z ogniem. Do ich wykonania potrzebne były kartony i pudełka, folie bąbelkowe, szary papier, przedmioty i materiały o różnych fakturach oraz wszystko, co tylko znalazło zastosowanie podczas tworzenia prac. Powstały piękne płomienie ogniste, postacie strażaków a nawet przestrzenny wóz strażacki.

Oprócz tego, 30 października odbył się w przedszkolu „Ognisty pokaz mody”, na który rodzice wraz z dziećmi przygotowali stroje w domu. Ogniste ubiory wykonane zostały z surowców wtórnych połączonych z tkaninami oraz materiałami papierniczymi.

                          Listopad był miesiącem, w którym kończyliśmy omawianie żywiołu ognia. Na początku miesiąca, 5 i 6 listopada w grupie Motylki oraz Jagódki odbyły się zajęcia- zabawy relacyjne prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego według Weroniki Sherborne pt. „ Dzielni strażacy”.

Podsumowaniem naszej przygody z ogniem  było zorganizowanie w przedszkolu 28 listopada „Ognistej kuchni”. Dzieci w tym dniu wykonywały różne potrawy: sałatki, koreczki, szaszłyki, kanapeczki i koktajle wykorzystując warzywa, owoce, i różne produkty z dominacją kolorów: czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Po przygotowaniu kolorowych stołów nastąpiła degustacja przygotowanych posiłków w towarzystwie dzieci z innych grup.

Rozmiar czcionki
Zwiększony kontrast