Przedszkole Nr 103 w Warszawie

03-562 Warszawa ul. Mokra 25

Tel./fax: 226791827

Przedszkole nr 103 w Warszawie

Programy ekologiczne

Rok Szkolny 2017/2018

Początek jesieni przywitał nas ładną pogodą, dlatego też przedszkolaki wielokrotnie odbywały wycieczki, spacery celem podziwiania piękna otaczającej nas przyrody, obserwowania roślin i zwierząt oraz zbierania „skarbów” do kącika przyrodniczego. Dzięki temu wszystkie sale zostały wzbogacone o materiał przyrodniczy typu: suche liście, kasztany, żołędzie, klonowe noski, orzechy laskowe.

Pierwszy tydzień października we wszystkich grupach wiekowych poświęcony był omawianiu tematyki przyrodniczej, a dokładniej jesieni w sadzie. Przy tej okazji zorganizowaliśmy „Dni zdrowej żywności”, podczas których dzieci gromadziły w salach owoce i warzywa, omawiały ich walory smakowe i zdrowotne, a także robiły sałatki i soki.

15 września cała społeczność przedszkolna wzięła udział w ekologicznej akcji „Sprzątanie świata” w ramach realizacji Dzielnicowego Programu Edukacji Ekologicznej. Hasłem przewodnim było „Nie ma śmieci – są surowce”, a głównym celem była zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału, a także zainspirowanie i zaktywizowanie dorosłych i dzieci do działań na rzecz środowiska. Tego dnia przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych czynnie włączyły się w proponowaną akcję, czemu towarzyszyła ogromna radość z możliwości zrobienia czegoś dla wspólnego dobra. Przy tej okazji zostały też uwrażliwione na potrzebę segregacji odpadów.

Okres zimowy w naszej placówce  obfitował w liczne zabawy badawcze i doświadczenia z wodą, śniegiem i lodem. W sprzyjających warunkach pogodowych, różne grupy wiekowe  podczas spacerów w okolicy przedszkola prowadziły obserwacje przyrodnicze. Ponadto, jak co roku, braliśmy udział w akcji „Zimowa stołówka”. Luty był miesiącem tradycyjnie obchodzonego Dnia Kota. Z tej okazji dzieci brały udział w uroczystym spotkaniu obfitującym w rozmaite zabawy i konkursy. Uwrażliwiane były przy okazji na dbanie o zwierzęta domowe takie jak: koty czy psy. Ten sam cel miało też spotkanie wychowanków kilku grup ze świnką morską przyniesioną przez jedno z dzieci z gr. 1 „Motylki”.

W przedszkolu odbyły się również teatrzyki o tematyce ekologicznej, m. in. „Figielek sprząta świat”, „Czarodziejski koncert życzeń”. Podczas oglądania i omawiania spektakli przedszkolaki rozwijają u siebie poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat.

Dzieci ze starszych grup brały udział w konkursach ekologicznych: „Fantazyjne nakrycie głowy”, „Woda źródłem życia”, a także organizowanej przez naszą placówkę wystawie wielkanocnej „Wielkanocne pisanki, palemki, baranki” i kiermaszu ozdób wielkanocnych.

28 lutego, grupa 7 „Krasnale” brała udział w Edukacyjnym Sejmiku Sportowym „Fit Rodzina”, a w trakcie tego spotkania odbyły się warsztaty kulinarne – zdrowe przekąski. Odnośnie zdrowego żywienia, każda grupa przy okazji posiłków czy zajęć kulinarnych jest uwrażliwiona na spożywanie dużej ilości warzyw i owoców czy picie przede wszystkim wody. Tematyka ta była poruszana także podczas fluoryzacji i warsztatów „Leki to nie cukierki”.

W marcu odbyło się kilka warsztatów ekologicznych, mianowicie: „Niebieska planeta”, „Sianie rzeżuchy”, „Wielkanocne lepienie, lakierowanie i malowanie w cukrze” oraz „Żaby”.

Tradycyjnie, wiosnę przywitaliśmy 21 marca biorąc udział w „Wiosennej paradzie przedszkolaków” w Parku Bródnowskim, gdzie nasi reprezentanci zdobyli wyróżnienie za stroje.

Kwiecień zaś, jest miesiącem kiedy przyroda budzi się do życia, co dzieci wielokrotnie miały okazję obserwować podczas wyjść do ogrodu, spacerów czy wycieczek.

Pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy realizację autorskiego projektu „Przedszkolaki żywiołowe do działania są gotowe”. Wychowankowie zdobywali wiedzę, tworzyły gazetki tematyczne , prezentacje nt. żywiołu – ognia i przeprowadzały eksperymenty, zabawy z wykorzystaniem tablic interaktywnych w połączonych grupach wiekowych.

Kolejny miesiąc również obfitował w działania związane z realizacją w/w projektu. Przedszkolaki projektowały gry planszowe o ogniu, grały i wymieniały się z innymi grupami. Uwieńczeniem wcześniejszych zadań było zorganizowanie i przeprowadzenie Festynu o żywiole, podczas którego wszystkie grupy miały okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych, tanecznych, eksperymentach prowadzonych przez nauczycielki i w pokazach prowadzonych przez zaproszonych strażaków. Impreza ta odbyła się 4 czerwca i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Ostatnim punktem do realizacji projektu było stworzenie przez dzieci w grupach bajek, książek, opowiadań o ogniu i zaprezentowanie ich innym przedszkolakom.

Poza w/w projektem cała społeczność przedszkolna realizowała założenia programu „Dzieciaki Mleczaki”, co stało się już naszą tradycją. Wychowankowie byli uwrażliwiani w każdym momencie dnia na wartości płynące ze spożywania mleka i przetworów mlecznych. Odbywały się liczne zajęcia o tematyce związanej z nabiałem, dzieci były zachęcane do jedzenia zup mlecznych, jogurtów, serków itp.

Warto podkreślić fakt, iż w ostatnim czasie dzieci brały udział w licznych konkursach ekologicznych, m.in.: „Wiosenny ogródek warzywny”, „Fantazyjne nakrycie głowy”, „Woda źródłem życia”.

W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy odbyły się też liczne wycieczki, np. do Magicznych Ogrodów, Kawęczyna „Gościńca Wiecha”, „Virgi”, „Pluszakolandii”, Parku Wiecha.

Ponadto zorganizowaliśmy na terenie placówki i braliśmy udział w konkursach, np. „Jak wiosna się obudziła”, „Jemy zdrowo i kolorowo” w ramach realizacji innowacji „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

ROK SZKOLNY 2016/2017

Rok szkolny 2016/2017 rozpoczął się tradycyjnie od udziału w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W Polsce tę akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

Przedszkolaki brały udział w tej lekcji poszanowania środowiska celem promowania nieśmiecenia oraz inicjowania działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Na przełomie września i października odbyła się na terenie placówki akcja sadzenia drzew – dębów szypułkowych w związku z obchodami 100-ej rocznicy przyłączenia Targówka do Warszawy.

13 grudnia dzieci ze wszystkich grup uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. „Dzieciaki kochają zwierzaki – Płazy” realizowanych w ramach DPEE, prowadzonych przez pracowników firmy „Klaps – Art”. Były to zajęcia poświęcone zoo-terapii w oparciu o relację człowiek – płaz. Terapeutyczne oddziaływanie zostało osiągnięte poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Przedszkolaki podczas spotkania dowiedziały się jak dbać o zwierzęta, wykazały zainteresowanie nimi i otaczającym je światem. Zdobyły informacje o płazach, poznały charakterystykę danego gatunku, miejsce jego występowania. Rozbudzona została także ciekawość dzieci opowieściami o sposobie hodowli płazów i anegdotami dotyczącymi każdego z prezentowanych zwierząt.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny czynnie uczestniczymy w Programach ekologicznych: Miejskim i Dzielnicowym.

Swą działalność proekologiczną rozpoczęliśmy od udziału w akcji „Sprzątanie świata” oraz realizacji projektu przedszkolnego „Podróż dookoła świata”. W ramach realizacji założeń DPEE na początku I semestru zorganizowaliśmy przedszkolakom wycieczkę do Leśniczówki, warsztaty „O orle bieliku”, zbiórkę zużytych baterii i plastikowych nakrętek oraz wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej VIRGA w Drogoszewie.

Dzieci ze wszystkich grup na bieżąco brały udział w zabawach badawczych, obserwacjach, spacerach i wycieczkach, na których pogłębiały swą wiedzę o przyrodzie.

Ponadto uczestniczyły w licznych konkursach ekologicznych, m.in. konkurs na wykonanie karmnika z surowców wtórnych, konkurs kulinarny „Chrupmy zdrowo warzywnie i owocowo” w ramach obchodów Dni Dobrego Jedzenia.

Podejmowaliśmy przeróżne działania z zakresu ekologii. Na terenie placówki odbył się m.in. teatrzyk w wykonaniu aktorów profesjonalistów pt. „Król Borowik”.

Poza tym poszczególne grupy realizowały od początku roku szkolnego projekty: „Ryby”, „Drzewa”, „Samochody”. Dzięki nim dzieci zdobywały szczegółowe informacje odnośnie realizowanej tematyki. Uczyły się samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności.

Podczas corocznych obchodów Dnia Pluszowego Misia zwracamy przedszkolakom uwagę na potrzebę ochrony zwierząt. Tak też było w tym roku. Po zapoznaniu się z historią powstania tego święta odbył się szereg zabaw, a także prezentacje misiów i piosenek o tych pluszakach. Wcześniej rodzice wspólnie z dziećmi tworzyli wiersze o misiach, które 25 listopada zostały umieszczone i zaprezentowane w Tomiku wierszy.

Z Urzędu Dzielnicy Targówek otrzymaliśmy pojemniki do segregacji odpadów, po czym umieściliśmy je na korytarzach w placówce, zachęcaliśmy przedszkolaki i ich bliskich do wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników.

W okresie zimowym cała społeczność przedszkolna brała udział w akcji
„Zimowa stołówka”
. Wartym podkreślenia jest też fakt, iż w przedszkolu odbył się też kiermasz prac bożonarodzeniowych z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych.

Starszaki w grudniu miały możliwość spotkania się z Górnikiem, podczas którego dowiedziały się jak wygląda praca w tym zawodzie, charakterystyczny strój, węgiel itp.

W styczniu 2016r. w dalszym ciągu braliśmy udział w akcji „Zimowa stołówka”, gdzie zarówno pracownicy placówki, jak i dzieci, dokarmiali ptaki wsypując do przedszkolnych karmników zgromadzone ziarna.

17 lutego odbył się dla całej społeczności przedszkolnej apel z okazji Dnia Kota. Nauczycielki prowadzące przybliżyły historię powstania kotów i zwróciły uwagę na znaczenie kotów w życiu człowieka, jak również starały się wzbudzić sympatię do w/w pupilów. Zorganizowana impreza dostarczyła dzieciom mnóstwo radości ze wspólnego spotkania, które połączone było z udziałem w zabawach muzyczno-ruchowych o kotach.

 Ponadto w kolejnych miesiącach, tak jak w poprzednich, wszystkie grupy realizowały projekt z WIE „Podróż dookoła świata. Poznajemy kontynenty”. Dzieci miały okazje do poznawania klimatu, ludzi, fauny i flory różnych kontynentów. Do tej pory przybliżone zostały im takie kontynenty, jak: Antarktyda, Europa, Azja, Afryka. Warto tu też podkreślić fakt, iż odbyły się liczne spotkania z podróżnikami, dzięki którym dzieci mogły lepiej zrozumieć życie na danym kontynencie.

Starsze grupy w okresie wiosennym odbyły kilka wycieczek, m.in.: do Centrum Nauki Kopernik, Magicznych Ogrodów, Stajni Celinów, Farmy Iluzji. Ich śladem poszły niektóre 4-latki. Niezapomniane wrażenia zostaną z dziećmi na długi czas.

Kilkoro dzieci z placówki wzięło udział w konkursie ekologicznym „Moje ekologiczne drzewo”, z czego jedno z nich otrzymało wyróżnienie za wykonaną pracę.

Grupa 7 „Żabki” przeprowadziła zajęcia o odnawialnych źródłach energii, uczestniczyła wspotkaniu ze świnka morską i w Wiosennej Paradzie Przedszkolaków.

W kwietniu na terenie przedszkola zostały zorganizowane warsztaty ekologiczne finansowane przez Urząd Dzielnicy Targówek w ramach realizacji DPEE – „Pająki”. Wychowankowie mieli możliwość oglądania żywych okazów pająków i skorpionów, zdobycia informacji nt. ich życia, żywienia itp.

W czerwcu wszystkie przedszkolaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień bez zabawki”, dzięki której wykonywały przedmioty, zabawki z odpadów i materiałów przyrodniczych.  Stworzone z przyniesionych z domu odpadów zabawki służyły przedszkolakom do zabaw swobodnych tego dnia. Przy okazji nauczycielki miały okazję rozwijać  u dzieci kreatywność, wyobraźnię twórczą oraz zdolności plastyczno-techniczne, a także uczyć samodzielności i współdziałania w grupie. Akcja okazała się również bardzo ważną lekcją dla rodziców, którzy patrząc na dzieła swojego dziecka dostrzegali jego talenty i zainteresowania.

W połowie miesiąca natomiast większość grup wiekowych uczestniczyła w bezpłatnych warsztatach „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” – w projekcie Fundacji RECAL, 2016.  Warsztaty te dotyczyły selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych ze szczególnym naciskiem na recykling aluminiowych puszek po napojach.

 Rok szkolny 2014/2015

Wzorem lat ubiegłych od początku roku szkolnego cała nasza placówka bierze udział w Dzielnicowym i Miejskim Programie Edukacji Ekologicznej.

Na początku września grupy 6 i 7 (4-latki) były na wycieczce w Ośrodku Edukacji Ekologicznej VIRGA w Drogoszewie na wykopkach. Na początku pobytu dzieci wzięły wózki i motyki, z którymi wyszły na pole. Tam miały za zadanie wykopać tyle ziemniaków, ile zmieszczą w swoim wózku. Przy tych trudnych i ciężkich pracach pomagały im panie. Przedszkolaki miały niesamowitą satysfakcję, tym bardziej, że część ziemniaków po powrocie na teren ośrodka została upieczona w ognisku i zjedzona, a resztę dzieci miały zawieźć do placówki. Ponadto wychowankowie podjęli działalność plastyczną polegającą na wykonaniu z ziemniaków postaci wg własnego pomysłu. Interesujące było też karmienie zwierząt znajdujących się na terenie ośrodka. W wolnych chwilach 4-latki bawiły się na placu zabaw.

15 września dwie grupy 5-latków odbyły wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej VIRGA w Drogoszewie, a w późniejszym terminie były tam również 4-latki. Brały udział w warsztatach pt. „Dynie”. Poza poznaniem ww. warzyw, ich dekorowaniem, pobyt w ośrodku umiliło spotkanie ze zwierzętami gospodarstwa wiejskiego (kucami, królikami, ptactwem domowym, owieczkami, baranami, kozami), wspólne pieczenie kiełbasek oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Kolejnego dnia odwiedzili nas w przedszkolu pracownicy Lasów miejskich. Zapoznali dzieci z wyglądem i życiem zwierząt leśnych, rodzajem drzew. Następnie wybrane dzieci otrzymały maski, a pozostałe miały za zadanie odgadnąć jakie zwierzę ich „odwiedziło”. Na zakończenie wszyscy kolorowali rysunek dzięcioła według wzoru.

Jak co roku, w połowie września, wszystkie przedszkolaki brały czynny udział w akcji „Sprzątanie świata”. Głównym celem podjęcia tego przedsięwzięcia było uświadomienie najmłodszym konieczności dostrzegania i rozwiązywania problemów dotyczących środowiska, a w tym przypadku – potrzeby segregacji odpadów.

26 września w placówce miały miejsce zajęcia z kotami. Ich właściciele przybliżyli dzieciom różne rasy kotów, sposób życia, ich ulubione przysmaki, miejsca i formy zabawy.

Pod koniec miesiąca wzięliśmy udział w konkursie „Zbiórki zużytych baterii” oraz w konkursie „Najpiękniejszy ogród przedszkolny”.

Grupy 4- i 5-latków na początku października uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, podczas których szczegółowo zapoznały się z wybranymi elementami przyrody ożywionej (owoce, warzywa). Podsumowaniem tego cyklu zajęć było wykonanie przez przedszkolaki sałatek owocowych, warzywnych, kompotu itp.

16 października grupy 4, 5, 6 i 7 wzięły udział w warsztatach „Jesienne zapasy na zimowe ciężkie czasy” przeprowadzonych przez firmę LAKI w ramach udziału naszej placówki w DPEE. Dzieci bezpośrednio poznały takie zwierzęta, jak: jaszczurka, jeże afrykańskie (Fukuś i Cynamonek), szczur, królik i wiewiórka koszatniczka. Wychowankowie zdobyli obszerną wiedzę odnośnie zachowania tych zwierząt, ich przyzwyczajeń, przygotowań do zimy i tego, w jaki sposób ludzie pomagają im przetrwać zimę. Ponadto mieli okazję do przełamania strachu wobec niektórych zwierząt i pogłaskania ich.

Pierwsze miesiące obfitowały w różne wyjścia i wycieczki mające na celu poznanie otaczającego nas środowiska przyrodniczego.

Poszerzaniu wśród dzieci znajomości zagadnień przyrodniczych oraz kształtowaniu postawy odpowiedzialności za najbliższe otoczenie służył również częsty udział w różnych konkursach, m. in.: warszawskim konkursie plastycznym „Ratujmy nasz świat póki czas”, „Moje ulubione zwierzątko”, dzielnicowym konkursie „Chodźmy do ZOO”, a także międzynarodowym konkursie plastycznym „Patki cudaki”.

Pod koniec listopada wychowankowie z najmłodszych grup uczestniczyli w warsztatach „Mój przyjaciel pies” prowadzonych przez firmę LAKI, finansowane przez Urząd Dzielnicy Targówek w ramach udziału w DPEE.

W okresie zimowym przedszkolaki wielokrotnie obserwowały uśpiony świat roślin, poznawały tropy zwierząt na śniegu, brały udział w zabawach badawczych ze śniegiem, wodą i lodem. Ponadto, jak co roku, włączyliśmy się w akcję „Zimowa stołówka”, czyli systematycznie dokarmialiśmy ptaki sypiąc pokarm do przedszkolnych karmników.

17 lutego wszystkie dzieci obchodziły w swych grupach Międzynarodowy Dzień Kota. Słuchały ciekawostek odnośnie domowych pupili, oglądały ilustracje, wykonywały prace plastyczno-techniczne, celem podkreślenia znaczenia tych zwierząt w życiu człowieka.

W II semestrze we wszystkich grupach odbyło się wiele zajęć terenowych,  zabaw badawczych,  projekcji filmowych poświęconych tematyce ekologicznej, zajęcia kulinarnych, zajęć plastycznych z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych.

W marcu grupa 5 „Biedronki” rozpoczęła realizację Programu Edukacji Regionalnej „Targówczańskie przedszkolaki zapraszają”. Jako jedno z wielu przedszkoli w Dzielnicy Targówek realizowaliśmy w ramach tego programu projekt pt. „Fauna na Targówku”. Dzieci brały udział w licznych zajęciach i zabawach poświęconych w/w tematyce oraz w spacerach i wycieczkach, m. in. do Lasu Bródnowskiego, Parku Wiecha, nad Kanałek Bródnowski. Na zakończenie przedstawiciele grupy zaprezentowali efekty realizacji projektu w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Na tę okazję przygotowali makietę, album, plakat ze zdjęciami oraz wiersz własnego autorstwa.

19 marca w młodszych grupach wiekowych odbyły się warsztaty ekologiczne „W poszukiwaniu szczęśliwej kurki”. Wychowankowie mieli okazję oglądać kurczaki i kaczuszki, a także poznać szczegóły z ich życia.

W ciągu roku szkolnego kilkakrotnie organizowaliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt, m. in. do schroniska Na Paluchu.

Dzieci z przedszkola brały w marcu również udział w „Akademii Zdrowego Przedszkolaka” w ramach realizacji  programu Kraina Aktywności.

Grupy 4-latków przez cały rok szkolny czynnie uczestniczyły w ogólnopolskich programach „Mamo, Tato, wolę wodę” i „Kubusiowi przyjaciele przyrody”.

W maju wszystkie przedszkolaki były na całodniowej wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Wymysły pod lasem”, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne nt. „Dawno temu w zagrodzie”.

Na koniec roku szkolnego dwie grupy starszaków odbyły wycieczkę autokarową do Wilanowa. 5-latki miały okazję spacerować alejkami parku znajdującego się przy pałacu, obserwować mieszkające tam zwierzęta oraz podziwiać ogrody z kwiatami.

Rok szkolny 2013/2014

 W roku szkolnym 2013/2014, podobnie jak w ubiegłych latach, nasza placówka bierze udział w Dzielnicowym Programie Edukacji Ekologicznej oraz realizuje rozpoczęty od stycznia 2013r. program „Przedszkolaki eko-maniaki” w ramach WIE.

Nasze działania ekologiczne rozpoczęliśmy od warsztatów „Jesienne zapasy na zimowe ciężkie czasy”, finansowanych przez Urząd Dzielnicy Targówek, które odbyły się 12 września. W spotkaniu z wybranymi zwierzętami uczestniczyły dzieci z grupy 3, 4 i 5. Przedszkolaki poznały wygląd i zwyczaje jaszczurki, jeża, myszy, szynszyli i królików. Bezpośredni kontakt z tymi zwierzętami stał się niezwykłym doświadczeniem dla 4- i 5-latków. Dzieci długo opowiadały o nich, wspominając każdy szczegół.

Kolejnym ważnym dla realizacji w/w programów przedsięwzięciem jest udział w corocznej akcji „Sprzątanie świata”, na którą wyruszyły dzieci z całego przedszkola. Dzięki takim wydarzeniom przedszkolaki uczą się segregacji odpadów, rozwijają w sobie wrażliwość na potrzeby przyrody, kształtują postawę świadomego konsumenta.

W październiku odbyły się w placówce kolejne warsztaty pt. „Od robaczka do ssaczka”, tym razem dla dzieci z grupy 1, 2 i 6. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć takie zwierzęta, jak: jaszczurkę, kraba, rybę, żółwia, patyczaki, gołębia australijskiego i świnkę morską. Podczas zajęć dowiedziały się czym one się żywią, jak długo żyją, jakie warunki są im niezbędne do życia. Dzieci wykazywały ogromne zainteresowanie tematyką, tym bardziej, że miały możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, głaskania wybranych okazów.

17 i 24 października grupy 4- i 5-latków odbyły wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej VIRGA w Drogoszewie. Odbył się tam cykl zajęć pt. „Dzień ziemniaka”. Przedszkolaki na początku pobytu wrzucały ziemniaki do przygotowanego paleniska, po czym ruszyły na wykopki, na pobliskie pole. Tam zapoznały się ze sposobem wykopywania w/w warzyw, odpowiednimi narzędziami (np. motyka), co pozwoliło im na efektywną pracę. Dzieci zachwycały się każdym znalezionym ziemniakiem, który od razu wędrował do kosza. W kopaniu dużą pomocą wykazały się wszystkie panie. Po wyczerpujących, ale pełnych radości wykopkach, włożyliśmy pełne kosze na wózki i powędrowaliśmy w stronę paleniska. Dzieci zjadły obfity posiłek, który wzbogacony był o pieczone ziemniaki.

Po wytężonym wysiłku był czas na odpoczynek i zabawę na placu. Wszystkie przedszkolaki tryskały niesamowitą energią, czemu sprzyjała poprawiająca się pogoda.

Po wesołej zabawie dzieci wykonywały prace plastyczne – robiły pająka z 2 ziemniaków i zapałek, po czym malowały go farbami. Przy tej okazji wykazały się niesamowitą pomysłowością.

Na koniec wychowankowie odwiedzili znajdujące się na terenie zwierzęta: kozy, barany, kury, króliki, kuce. Każdy otrzymał parę kromek świeżego chleba celem nakarmienia tych zwierząt. Chętne dzieci głaskały króliki. Uśmiech nie schodził im z twarzy.

Powrót do placówki był spokojny. Na początku większość dzieliła się na bieżąco swymi wrażeniami, po czym zrobiło się cicho… Przeżycia związane z pobytem na gospodarstwie i zmęczenie spowodowały, że znaczna część dzieci zasnęła…

14. listopada wszystkie dzieci brały udział w zajęciach w swoich grupach odnośnie obchodzonego Dnia Czystego Powietrza. Dzięki uczestnictwu w proponowanych zadaniach i zabawach przedszkolaki mogły zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest ono dla życia na Ziemi.

Kolejnym istotnym wydarzeniem ekologicznym w naszej placówce było uczestnictwo 4- i 5-latków w warsztatach „Dzieciaki kochają zwierzaki – Gady” organizowanych w ramach DPEE przez pracowników Agencji Impresaryjno-Artystycznej KLAPS ART. Wychowankowie mieli okazję do bezpośredniego poznania różnych gatunków węży, oswojenia się z tego typu zwierzętami, poznania ich trybu życia, odżywiania itp. Pełne emocji i niesamowitych wrażeń jeszcze długo po zajęciach rozmawiały o niezwykłych „gościach”.

W zakresie realizacji przez nasze przedszkole projektu „Przedszkolaki – eko-maniaki” w ramach WIE dzieci ze wszystkich grup wiekowych podjęły działania dotyczące wenątrzprzedszkolnego konkursu „Eko-biżuteria”.  Jego uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 3. grudnia. Po krótkiej prezentacji multimedialnej przedstawiciele każdej grupy zaprezentowali na forum wyniki zespołowej pracy, a mianowicie: przepiękne kolczyki, korale, pierścionki i bransolety wykonane z różnego rodzaju odpadów.

 

Zgodnie z harmonogramem działań ekologicznych ujętych w DPEE i projekcie WIE przeprowadziliśmy z przedszkolakami wiele obserwacji, doświadczeń, eksperymentów i zabaw badawczych. Poza tym zorganizowaliśmy im liczne spotkania z ciekawymi ludźmi, m. in. pracownikami Lasów Miejskich, weterynarzem, właścicielką psa – jamnika, a także zajęcia plastyczno-techniczne z wykorzystaniem nieużytków i okazów przyrodniczych. Ponadto na bieżąco uzupełniamy zasoby w kącikach przyrodniczych w salach, a także umieszczamy w przedszkolnej gazetce artykuły poświęcone tematyce ekologicznej. Wielokrotnie wykorzystujemy do zabaw i zajęć pomoce zakupione dzięki udziałowi w w/w programach, np. gry, układanki, globusy zoologiczne, albumy, atlasy, stemple śladów wybranych zwierząt, lupy, mikroskopy, plansze, zestawy insektów itp.

Wraz z początkiem okresu zimowego cała społeczność przedszkolna podjęła się udziału w akcji „Dokarmianie zwierząt”. W tym zakresie zbieramy przede wszystkim pożywienie dla ptaków (ziarna, nasiona, słoninkę), uwrażliwiając tym samym przedszkolaków od najmłodszych lat na potrzeby zwierząt w tym trudnym okresie. Zebrane „ptasie przysmaki” umieszczamy w przedszkolnych karmnikach, obserwujemy odwiedzających nas „gości”, rozmawiamy o nich. Takie działania wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dzieci, uczą ich szacunku do zwierząt. Dzieci rozwijają też umiejętność obserwacji, uczą się nazw ptaków i rozpoznawania ich po wyglądzie.

Od początku roku szkolnego czynnie włączamy w podejmowane przez nas ekologiczne przedsięwzięcia środowisko rodzinne, np. wspólnie uczestniczymy w licznych akcjach, prezentujemy rodzicom zdobyte wiadomości i umiejętności dzieci w zajęciach otwartych.

28 kwietnia w grupach dzieci najmłodszych odbyły się warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków pt. „DRZEWA: Wielki powrót papieru – warsztat papieru czerpanego”. Podczas zajęć każde z dzieci miało możliwość wykonania własnej pracy plastycznej przy użyciu czerpanego przez nie własnoręcznie papieru. Ponadto w trakcie zajęć dzieci zapoznały się z głównymi etapami produkcji papieru czerpanego.

Kolejnego miesiąca odbyły się natomiast warsztaty dla 4-latków pt. „Jastrząb i inni”. Przedszkolaki miały okazję poznać wybranych mieszkańców lasu, a dokładnie ptaki. Zapoznały się z wyglądem jastrzębia, poznały jego tryb życia. Następnie bawiły się w zabawę naśladowczą „Ptaki”. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały różne maski ptaków.

 ROK SZKOLNY 2012/2013

Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem, od początku roku szkolnego bierzemy czynny udział w Miejskim Programie Ekologicznym (MPE) oraz Dzielnicowym Programie Edukacji Ekologicznej (DPEE). Staramy się uwrażliwić naszych najmłodszych na troskę o przyszłość naszej planety i zaangażować w to środowisko rodzinne wychowanków.

Tradycyjnie, początek roku zaakcentował nasz udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2012”.

 

6 września w placówce odbyły się warsztaty z udziałem kota i psa. Dzieci odbyły rozmowę z zaproszonym gościem na temat życia tych zwierząt, ich zwyczajów oraz odpowiednich zachowań wobec nich.

Organizując przedszkolakom pobyt na świeżym powietrzu, wykorzystujemy ten czas także na zbieranie „skarbów przyrody”. Służą nam one do dekoracji kącików przyrodniczych, obserwacji, wymiany spostrzeżeń, rozmów, opowiadań, liczenia, zabaw muzyczno-rytmicznych oraz do prac plastyczno-technicznych.

         Od kilku lat czynnie uczestniczymy w akcji „Wielkie kasztanobranie”. Wierząc, że zbierzemy większą niż dotychczas ilość kasztanów, w tym roku również wspólnie podjęliśmy się trudu zbioru kasztanowych plonów. Mieliśmy też na uwadze dodatkową wartość akcji, którą jest czas wspólnie spędzony przez rodziny w parkach, pozwalający w pełni cieszyć się końcem lata i początkiem jesieni. Kolejnym ważnym celem takiego przedsięwzięcia jest udział placówki w przekazaniu środków na realizację programu „Pomóżmy kasztanowcom”, które zostaną wykorzystane na pomoc drzewom rosnącym w Warszawie.

Zgodnie z założeniami DPEE, od początku roku zorganizowaliśmy przedszkolakom szereg wycieczek o tematyce przyrodniczej: do Lasku Bródnowskiego, warszawskiego ZOO, na Farmę dyń do Konstancina. Dzieci miały okazję pogłębić swoje wiadomości odnośnie życia wybranych roślin i zwierząt, a także kształtować postawy proekologiczne.

 

W październiku zaczęliśmy organizować zbiórkę pożywienia, koców, ręczników dla zwierząt w ramach udziału w akcji „Psia Gwiazdka”. Zebrane dary zostaną przekazane pod koniec listopada w ręce pracowników schroniska „Na Paluchu” dla bezdomnych kotów i psów.

 

W ciągu roku szkolnego prowadzimy w naszym przedszkolu akcje zbierania zużytych baterii oraz makulatury, w których czynnie biorą udział rodziny naszych podopiecznych.

 

14 listopada w ramach realizacji DPEE i ścisłej współpracy z rodzicami zorganizowaliśmy w placówce pokaz mody ekologicznej „EKO-MODNI”. Zainteresowanie tematem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Udział w pokazie wzięło kilkadziesiąt przedszkolaków. Rodzice wykonali przepiękne stroje z surowców wtórnych, wykazując przy tym niezwykłą pomysłowość.

Jesienna pogoda działa twórczo na dorosłych, dzieci, również w dziedzinie kulinarnej. Nasi najmłodsi, poza bezpośrednim poznawaniem warzyw i owoców, często mają okazję wykonać różne sałatki, surówki.  Wykonane samodzielnie posiłki lepiej im smakują i dzięki temu przezwyciężają uprzedzenia do niektórych potraw.

ROK SZKOLNY 2011/2012

 

Od kilku lat cała społeczność przedszkolna bierze czynny udział w różnych programach i projektach ekologicznych, m. in. Dzielnicowym Programie Edukacji Ekologicznej (DPEE), Miejskim Programie Ekologicznym (MPE), a także realizuje stworzony przez nauczycieli projekt „Przedszkolak przyjacielem przyrody” w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych (WIE). Będąc placówką nastawioną na proekologiczne działania podejmujemy wiele przedsięwzięć, np. uczestniczymy w wielu akcjach, konkursach, działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego.

Ważnym wydarzeniem na temat zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody rozpoczynającym nowy rok szkolny było zorganizowanie wspólnie z rodzicami akcji zbierania plastikowych nakrętek. Stanowiło to połączenie akcji charytatywnej z akcją ekologiczną. Uświadamialiśmy przy tej okazji dzieciom drogę postępowania z odpadami oraz wdrażaliśmy je do ochrony przyrody.

Jak co roku, i w tym, wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2011”.

 

Na początku roku szkolnego troje dzieci z naszej grupy reprezentowało naszą placówkę w dzielnicowym Festiwalu Piosenki o tematyce przyrodniczej.

W miarę sprzyjającej aury wychodzimy z dziećmi na spacery, podczas których zbieramy „skarby przyrody”. Poza dekoracją kącików przyrodniczych, często wykorzystujemy je do prac plastyczno-technicznych.

 

 

Zebrane skarby przyrody służą nie tylko jako pomoc do  prac plastyczno-technicznych ale również jako eksponaty do obserwacji, wymiany spostrzeżeń, rozmów, opowiadań, liczenia, zabaw muzyczno-rytmicznych.

 

Jesienią 2011r. wspólnie z dziećmi i ich rodzinami wzięliśmy udział w akcjach: „Wielkie kasztanobranie” i „Ratujmy kasztanowce”.

Pierwsza z nich polegała na zbieraniu kasztanów na terenie placówki i poza nią, dostarczeniu ich w pobliże Urzędu Dzielnicy Targówek. Zebrane i dostarczone przez przewoźników owoce kasztanowca wykorzystuje się później do produkcji leków i kosmetyków.

 

Druga natomiast miała na celu ratowanie kasztanowców atakowanych przez drobne szkodniki poprzez zgrabianie liści, umieszczanie w odpowiednich workach i podjęcie współpracy z firmą wywozową.

 

 

W ramach współpracy z różnymi instytucjami od wielu lat wykonujemy kartki świąteczne dla podopiecznych Ośrodka Hospicjum Domowe, a w tym roku podjęliśmy nowe wyzwanie, mianowicie – sadzenie otrzymanych z Ośrodka żonkili pod hasłem „Żonkilowe pola nadziei”.

 

Wartym podkreślenia jest fakt odbycia wycieczek przedszkolaków do Centrum Nauki Kopernik i Ogrodu botanicznego w Powsinie. Dzieci wróciły z mnóstwem niesamowitych wrażeń, bogatsze o przyrodniczą wiedzę i doświadczenia.

 

19 października w placówce odbyło się spotkanie z leśnikiem z Warszawskich Lasów Miejskich. Dzieci odbyły rozmowę z zaproszonym gościem na temat roślin występujących w lesie. Oglądały rysunki zwierząt i znaków występujących w lesie.

 

W tym samym miesiącu mieliśmy okazję oglądać teatrzyk pt. „Kłopoty Króla Borowika” w wykonaniu aktorów z teatru „Pomidor”.

 

 

Ponadto dzieci z poszczególnych grup miały okazję do oglądania teatrzyku kukiełkowego w wykonaniu nauczycielek odnośnie segregacji śmieci.

 

Listopad również obfitował w ekologiczne przedsięwzięcia. W przedszkolu odbyły się warsztaty edukacyjne dla wszystkich grup. Należy tu wymienić: „Drzewa wokół nas”, „Wielki powrót papieru” oraz „Wiesz co jesz”.

 

 

Wraz z pojawieniem się zimy zaczęliśmy organizować zbiórkę pożywienia dla zwierząt. Akcję nazwaliśmy „Przedszkolaki dbają o zwierzaki”. Polegała na zbieraniu karmy, koców, ręczników, poduszek itp. dla bezdomnych kotów i psów ze schroniska w Celestynowie.

 

Poza troską o zwierzęta domowe podjęliśmy się udziału w akcji „Zimowe dokarmianie ptaków”. Systematycznie wsypujemy do karmników otrzymane ziarna z Urzędu Dzielnicy w ramach uczestnictwa w DPEE.

 

Na bieżąco przez cały rok szkolny prowadzona jest w naszej placówce akcja zbierania zużytych baterii oraz makulatury. Środowisko rodzinne czynnie włącza się w wszelkie proponowane działania na rzecz ochrony zasobów przyrody.

W ciągu roku odbywa się szereg szkoleń, wykładów o tematyce ekologicznej organizowanych dla nauczycieli realizujących DPEE, w których systematycznie bierze udział koordynator przedszkolny. Zdobyte informacje, cenne wskazówki po odbytych szkoleniach przekazuje gronu pedagogicznemu. Poza tym nauczycielki uczestniczą w wielu warsztatach, seminariach itp. ściśle związanych z ekologią.

W starszych grupach wiekowych często w ciągu roku organizowane są projekcje filmowe poświęcone ekologicznej tematyce.

 

Rozmiar czcionki
Zwiększony kontrast